BİLGİ BANKASI

 

 

 

 TOKİ, tasarrufu az olan vatandaşın ev almasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikası sistemini başlatıyor. 2017’de Kayabaşı projesinde hayata geçmesi bekleniyor.

 Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

 Gayrimenkul sertifikası vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak, inşaat firmalarını da finansman açısından bankalardan kurtaracak.

Metrekare halinde ev satışının önünü açan gayrimenkul sertifikası sistemi için Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu bir araya geldi. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Alınan bilgiye göre sistem ilk kez TOKİ’nin Kayabaşı projesinde hayata geçirilecek. Vakıf Yatırım’ın hazırlıklarını tamamladığı, ilk ihracı gerçekleştiren kurumlardan biri olabileceği tahmin ediliyor.

 Sistem Nasıl İşleyecek?

Örneğin 500 daireli 500 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek projeyi yapan müteahhit projenin belli bir kısmına birer metrekarelik sertifikalar oluşturacak. Dairelerin niteliklerine göre kaç sertifikayla satılacağı belirlenecek. Projenin sertifikalandırılan kısmı halka arz edilecek. İsteyen vatandaş birikimine göre borsadan bu sertifikalardan edinecek ve proje bittiğinde elindeki sertifika ederi kadar alanı bloke ettirecek. İsterse elindeki gayrimenkul sertifikasını borsada değerlendirecek. Gayrimenkul sertifikası sistemiyle vatandaş büyük projelerden de hak sahibi olabilecek.

Kurumsal yatırımcıların gayrimenkul sertifikası sistemine yoğun ilgi gösterdiği ancak bireysel yatırımcıların öne geçmesi için kurumsal firmalara belli sınırlamalar getirileceği belirtiliyor. Kurumsal firmalar için konut yerine ticari (ofis) sertifikalandırmaları üzerinde duruluyor.

 Yatırımcının Parası Garanti Altına Alınacak

 Gayrimenkul sertifikası sisteminde ana para garantisi ve yıllık getiri garantisi verilecek. Sertifikası alınan projenin tamamlanamaması durumunda bile yatırımcıya parası geri ödenecek. Yatırımcının parası bloke altına alınacak ve müteahhite projenin ilerleyişine göre peyderpey ödenecek. Projenin bitirilememesi sorunu ortadan kaldırılacak.

 

-Gayrimenkule borsa üzerinden yatırım yapılabilecek.

-Küçük birikimler sisteme girecek.

-İnşaat sektörüne bankalar dışında yeni finansman kaynağı sağlanmış olacak.37012

-İnşaat sektörünün satış sorunu ortadan kalkacak.

-Faizsiz bir sistem olduğu için yeni yatırımcılar kazanılacak.

-Yatırımcı küçük birikimlerle bile büyük projelere dahil olabilecek.

Vergilendirme Maliye Bakanlığı İle Görüşülüyor

 

Gayrimenkul sertifkalarının nasıl vergilendireceği konusunda da Maliye Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor.. Edinilen bilgiye göre alım-satım da vergi olmayacak. Gayrimenkul sertifikası sisteminde KDV istisnası da isteniyor. Sertifika sistemi yürürlüğe girdiğinde yatırımcılar %1 KDV’yi ödemek durumunda kalacak.

 

resim-1
   “Büyükşehir” kavramının içini layıkıyla dolduran İstanbul’da, ulaşımın ne denli önem arz ettiği şehrin sakinlerince bilinmektedir. Şu sıralar hayata geçirilme aşamasında olan büyük ulaşım projeleri mevcut ihtiyaçlara cevap vereceği gibi, güzergâhı üzerinde bulunacak olan bölgelerin değerini de yukarılara taşıyor. Bu gibi projelerin yaratacağı hareketliliği yorumlayan uzmanlar, ticari ve konut projelerinde yeni cazibe merkezleri haline gelmesi beklenen bazı noktalara dikkat çekiyor.
   Örneğin İncirli’ye, havaalanı metrosu ve metrobüs hattının tam ortasında bulunmasının yanında Büyük İstanbul Tüneli’nin de bağlantı noktası olacağından ötürü büyük önem atfediyor.
Emlak hareketliliği oldukça yüksek olan Kayaşehir’de ise ticari alanlar konuttan çok daha fazla ilgi görüyor. Bunun başlıca sebebi ticari alan sayısının yetersizliği şüphesiz. 17. Bölgede Arnavutköy bağlantı yolu yapılacak olmasına karşın, henüz bu noktada bir ticari alan inşasına başlanmış değil. Bu da Kayaşehir giriş dükkânlarının ve projelerin ön cephedeki ticari alanlarının daha çok parlamasına olanak sağlıyor.
Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy, sahip olduğu şehirden uzak imajını üçüncü köprü sayesinde bir kenara bırakıyor. Özellikle Zekeriyaköy’ün Maslak ve Sarıyer’e 609443e7-24d7-4cca-a435-91ad75552be7yakın konumu ve bölgenin doğal güzellikleri, arsa satış fiyatlarını artıran diğer önemli unsurlar.
İstanbul’un A plus nitelikli toplu konut bölgesi olan Bahçeşehir’de Ispartakule mevkii, Bahçeşehir girişindeki ana yolun gişe çıkışındaki Ispartakule ile birleştirilmesinden dolayı büyük öneme sahip. Arada kalan geniş arazinin birçok proje inşasına imkân verir nitelikte olması ve 2017 yılında bölgeye gelmesi beklenen metro ile birlikte buradaki fiyatlar birkaç kat yukarı taşınacak.
Avrupa Yakası’nda değerlenmesi kuvvetle muhtemel olan bir diğer bölgeler ise Edirnekapı ve Topkapı. Hâlihazırda TEM Otoyolu ve E-5 kesişiminin ana güzergâhı olmalarının yanı sıra buralarda başlayan kentsel dönüşüm ve Büyük İstanbul Tüneli’nin ana hatlarından olmaları, bu köklü merkezlerin hem ticari, hem de konut bakımından değerlenmesine yol açıyor.
Büyük İstanbul Tüneli’nin Anadolu Yakası’nda değer katacağı bölgelerden olan Göztepe, Ünalan Mahallesi’nde metrekare birim fiyatları bir yılda %28 artarak 3,778 TL’ye çıkmış durumda. Ayrıca yine Büyük İstanbul Tüneli’nin ana noktalarından biri olan Küçüksu’da konut fiyatlarının metrekaresi 5,500 TL, son 6 aydaki artış oranı ise yüzde 7 civarında. Tünel sonrasında en az %25 oranında daha değerlenmesine kesin gözüyle bakılan bu bölge, yapılaşmaya uygun alanları ve kentsel dönüşüm ya da parsel birleştirme yoluyla alan kazanımının mümkün olduğu önemli noktalardan.
cekmekoy-manzara
Anadolu Yakası’ndaki en değerli toplu konut bölgelerinden biri olan Çekmeköy’ün özellikle Madenler bölgesinde ikinci el konut fiyatları son 6 ayda yaklaşık %26 oranında artış gösterse de, bölgenin yapılaşmaya uygun arsa barındırmaması sıkıntı yaratıyor.
Çekmeköy’e, Şile Yolu’na, Kartal’a, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ve Yakacık’a bağlantılı olan Samandıra, imara elverişli noktalara sahip olması açısından hem ticari hem de konut anlamında yeni projelerin Anadolu Yakası’ndaki cazibe merkezi olarak göze çarpıyor. Bu bölgede 1+1 dairelerde 350.000 TL’ye ulaşan fiyatlar, satış rakamı anlamında rekora koşuyor.

mortgage-rates

2016 yılının ilk çeyreğinde İstanbul Avrupa Yakasında her gün ortalama 360 aile yeni biten binalardaki evlerine taşındı

CLK Boğaziçi Elektrik 2016 yılı için hazırladığı birinci çeyrek 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nu sundu. Rapora göre; İstanbul Avrupa Yakası'nda 2016 yılının ilk 3 ayında her gün ortalama 360 aile yeni biten evlerine yerleşti. Bu, her gün inşa edilmiş oturulmaya hazır 60 dairelik 15 katlı 6 binanın yeni sahipleriyle buluşması anlamına geliyor. Eski binalara bakıldığına da 2016 yılının ilk 3 ayında her ay yaklaşık olarak 25 bin kişi de ikinci el ya da kiralık olarak oturduğu evini değiştirdi.

Son zamanlarda giderek yükselişe geçen gayrimenkul sektöründe yerleşim hareketlerini elektrik abonelikleri üzerinden anlık olarak izlemeye aldıklarını ifade eden CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, araştırma sonucu verileri Gayrimenkulün Enerjisi Raporu adıyla yılın çeyrek dönemlerinde periyodik olarak açıklayacaklarını söyledi. Gelecekte mesken ve ticarethane ayrımını da sunacaklarını anlatan Gümüşlü, "Amacımız Türk ekonomisinin büyümesinde dinamo görevi gören gayrimenkul sektörüne ihtiyaç duyduğu doğru verileri sunmak. Ortaya çıkan rakamlar İstanbul'un nüfus bakımından büyüme hızıyla da örtüşüyor" diye konuştu.images

Hazırlanan rapora göre İstanbul’da inşaası tamamlanan evler ilk sahiplerini buldu. 2016'nın Ocak ayında 9 bin 758, Şubat ayında 11 bin 52 ve Mart ayında da 11 bin 832 kişi yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı. 3 aylık dönem itibariyle 2015'te 25 bin 520 olan sıfır tesisata elektrik aboneliği, 2016'da 32 bin 642 olarak ölçüldü. Bu rakamlar geçen yılın raporuna göre %27 artış olduğunu gösteriyor. 2015 yılında her gün ortalama 283 kişi yeni evlerine taşınırken, bu oran 2016’nın ilk 3 ayında 360’a yükseldi.

Bölgelere göre en çok hareketlilik, Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi yeni imar planlamalarıyla yerleşime geçilen bölgeleri barındıran Avcılar bölgesinde oldu. Hemen ardından Sefaköy. Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Bakırköy bölgeleri geliyor. En az hareketlilik ise Beyazıt ve Sarıyer gibi artık inşaat faaliyetlerinin yalnızca kentsel dönüşümle gerçekleştiği bölgeler oldu.

Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğin fotoğrafını çeken 'eski tesise abonelik' başlığında ise düşüş söz konusu oldu. Buna göre 2015'in Ocak ayında 31 bin 217, Şubat ayında 27 bin 296, Mart ayında ise 29 bin 528 olan eski tesise abonelik, 2016'da düşüş gösterdi. 2016'nın Ocak ayında 22 bin 608, Şubat ayında 24 bin 198, Mart ayında ise 30 bin 565 kişi var olan evlere taşındı. Bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre düşüş ise %13. İkinci el alım ve kiralık alanında da Avcılar öne çıktı. Avcılar'ı Beyoğlu ve çevresini içine alan Perpa, Sefaköy, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa izledi.

450İbrahim Gümüşlü, bu hareketle birlikte İstanbul'un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 18 bin 611'e ulaştığını söyledi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak daha önce olmadığı kadar artış gösterdiğine dikkat çeken Gümüşlü, "Buradan bakıldığına İstanbul'un Avrupa Yakası'nda her gün ortalama 35 yabancı yeni evi için elektrik başvurusu yapıyor. Toplam yabancı abone sayısı içerisinde %35'i Ortadoğu, %20'si Avrupa, %20'si Afrika, %15'i Doğu Asya ve %10'u da Amerika kıtalarındaki ülke vatandaşları oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un potansiyeli karşısında artan yabancı elektrik aboneleri CLK Boğaziçi Elektrik şirketi yetkililerini harekete geçirdi. Bu kapsamda şirket, Türkiye'de ilk defa kullanıma sunduğu online mobil kanalını zenginleştirme yoluna gitti. CLK Boğaziçi Elektrik Müşteri Operasyonları Direktörü Oktay Hanay, Suriyeli konut sahiplerinin sayısının artışa geçtiğini belirterek, "Bu kitlede sürekli oturuma bağlı olarak normal tüketim hareketi izliyoruz. Ancak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi İstanbul'dan satın aldıkları konutlarda 3-4 ay bulunan bu kitleye özel çözüm yarattık" diye konuştu. Hanay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kitle İstanbul'daki lüks konut projelerinde oturuyor. Yılın büyük bölümünü İstanbul'da geçirmediklerinden dolayı oluşan elektrik faturaları ödemediklerinde kesme yönünde karar alıyorduk. Ancak yabancı sayısı hızla artıp, bu tür elektrik kesmeler mağduriyet yaratmaya başlayınca bu evleri kullanan yabancı müşterilerimizi internet sitemize ve mobil uygulamamıza yönlendirdik. Bu sayede yurtdışından önemli derece fatura ödendiğini görüyoruz. Artan yabancı sayısıyla kadromuzu İngilizce ve Arapça bilen elemanlarla destekleyeceğiz".

İbrahim Gümüşlü, sürekli olarak düşen serbest tüketici limitlerinin enerjide yeni bir alan oluşturduğuna dikkat çekti. 120 lira ve üzerinde elektrik faturası gelenlerin CLK Boğaziçi Elektrik ile çok daha uygun fiyatlarla abonelik yenileyebileceklerini söyledi. Gümüşlü, "İnşaat şirketlerinin hayata geçirdikleri gayrimenkul projelerine uygun olarak kullanımlarına göre farklı elektrik paketleri tasarlıyoruz" ifadelerini kullandı

turk-bayragi


  15 Temmuz gecesi halkımızın iradesine, Türkiye Cumhuriyetine, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Meclisimize yapılan hain saldırı, yine halkımızın ve Cumhurbaşkanımız, Meclisimizin seçilmiş vekilleri ve gerçek vatansever asker ve polislerimizin güçlü iradesiyle engellenmiştir.

 

  Bu mücadele sırasında birçok masum insanımızın yaralanması ve hayatını kaybetmesi ülkemiz için büyük bir üzüntü kaynağıdır. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralanan Gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

Bize böyle bir olayı tekrar yaşatma Allah'ım.

 

Tüm milletimize geçmiş olsun.

 

 

Markalı konut projelerinin birbiri ardına yükseldiği İstanbul'da projeler 1 yılda %23 artış gösterdi. 

İstanbul markalı konut projelerinin odak noktası olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu sene de şehirde birbiri ardına yükselmeye devam eden markalı konut projeleri mevcudiyetini koruyor. İstatistiksel verilerle de bu durum net olarak görülmekte. Son olarak yapılan '2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması'na göre önceki yıla kıyasla İstanbul’da markalı konut projelerinin %23 artış gösterdiği saptandı. Markalı konut hacmindeki artış oranı ise %16 olarak belirlendi. Bu verilere göre İstanbul’da yükselişe geçen bölgelerden bazıları şu şekilde;

 


varyap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpg