BİLGİ BANKASI

 

 

 

 

 

 

kordon03

Gayrimenkul fiyat artış oranında dünya 6’ncısı olan İzmir, birçok büyük şehri geride bırakarak İstanbul ile yarışmaya başladı.

İngiliz emlak şirketi Knight Frank’ın küresel konut şehirler endeksine göre 156 farklı şehirdeki fiyat değişikliklerini hesapladığı raporunda, Türkiye’de en çok artış % 25’lik oranla İstanbul oldu. Dünya genelindeki fiyatı artışı ortalamasının % 4,4 olarak belirlendiği raporda, İzmir’deki artışın % 16,5 olduğu belgelendi.

Raporda gayrimenkulde fiyat artış oranı en fazla olan 20 şehir listelendi. Listeye Türkiye’den 3 ilin girdiği görüldü. İstanbul 2’nci sıradan girerken, hemen arkasından İzmir 6’ncı sıradan yerleşti, onu takip eden Ankara ise % 12.4’lük artışla 13’üncü sıradan listeye yerleşti.

Emlak piyasasında Türkiye sıralaması değiştiimages

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, AA muhabirine yaptığı basın açıklamasında, önceki yıllarda fiyat artışında İstanbul, Ankara, İzmir şeklinde olan sıralamanın, şuan İstanbul, İzmir, Ankara şekline olduğunu ve bu değişikliğin çeşitli nedenlerinin olduğunu ifade etti.

Başkan Güleroğlu, “İstanbul’daki çok yüksek artış nedeniyle yatırımcı İzmir’e doğru kaydı. Son 2-3 yıldır Bayraklı ilçesi çevresinde yüksek katlı binalar yapıldı, Manhattan projeleri… Rakamı artıran kısım da o. 1+1 iş yeri 385 bin liradan başlıyor, 1 milyon liraya kadar gidebiliyor. Birçok rezidans tarzı yerler yapıldı. Buralar da 1,5 milyon gibi rakamlar konuşuluyor. Göç, nüfus artışı ve yeni arsa üretimindeki sebeplerin yanı sıra fiyatların artışı biraz da yeni yapılan rezidans tarzı yapılar.” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Güleroğlu, yeni yapılan konutların aksine ikinci el konut fiyatlarında ciddi bir fiyat artışı bulunmadığını belirterek, gayrimenkul satın almak isteyen küçük yatırımcıların konut kredisi faiz oranının % 1,20’lerden % 1’in altına düşeceği beklentisi ile ikinci el konut satışlarında gözlemlenen bir durgunluk olduğunu söyledi.

Gold-vs-Real-Estate

 ''Piyasa durgun, uygun fiyata konut bulmak mümkün''

Yılın 2’nci yarısından itibaren piyasaya hareket geleceğine inandığını ifade eden Güleroğlu, “Burada yatırımcının dikkat etmesi gereken bir nokta var, faiz oranları aşağıya indiğinde konut fiyatları da yukarı çıkacak, arzın talebi karşılayamamasından kaynaklı. Sonuçta küçük yatırımcının ev alacak kişilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Herkes piyasaların yatışmasını sakinlemesini bekliyor. Bu fırsat aslında. Piyasa durgun olduğu için uygun fiyata konut alınabilir.” değerlendirmesini yaptı.

ziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpganadolubank.pngoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpganadolubank.pngoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpg