BİLGİ BANKASI

 

 

 

 

Körfez ülkelerinden önemli yatırımcıların katılımıyla gerçekleşen 10'uncu Gayrimenkul Fuarı ve Arap Türk Zirvesi, Türkiye'nin ilk Suudi-Türk gayrimenkul yatırım fonunun kuruluşuna ev sahipliği yaptı.

 

Ürdün'den Suudi Arabistan'a kadar 10'un üzerinde ülke ve hem yerli hem de yabancı toplamda yaklaşık 100 şirketin katıldığı fuarda, yatırımcıların Türkiye'den gayrimenkul alımını kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına ilk imzalar atıldı. Fon üzerinden ilk etapta Türkiye'ye 500 milyon dolarlık yatırım planlanıyor.

Daha önce Türkiye'nin ilk gayrimenkul yatırım fonunu kuran 24 Gayrimenkul Portföy Yönetimi (GPY) şirketi, Suudi Arabistan'ın köklü şirketlerinden Al-Zamil Grup ile anlaşma imzaladı.

 

"Fonun büyüklüğü kısa süre içinde 1 milyara çıkacak"

24 GPY Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay "Kısa bir süre önceTürkiye'nin ilk gayrimenkul yatırım fonu Primo'yu kurmuştuk. Şimdi de uzun zamandır görüştüğümüz Suudi Arabistan'ın en büyük şirketlerinden biri olan Al-Zamil Grup ile Türkiye'nin en büyük uluslararası Gayrimenkul Yatırım Fonu'nu kurmak üzere anlaşma imzalıyoruz. Fonun büyüklüğü 500 milyon lira, kısa süre içinde 1 milyara çıkacak" dedi.

Toplantıdan sonra basına yapılan bilgilendirmede, ülkeler arasında paralel olarak artış gösterenyatırımlara hız getirecek olan ve kendi kulvarında bir ilke imza atan fon, ülkemizdeki gayrimenkul sektöründe inşaat ve proje geliştirme konusunda uzun yıllardır faaliyet gösteren Merosa Uluslararası Gayrimenkul Yatırım ve Gulf Group Yatırım ile Suudi Arabistan'ın yatırım şirketlerinden Nomw Capital’ın iş birliği ile hayata geçirildi.

 

"Türkiye bizim için çok cazip bir pazar "

Nomw CEO'su Dr. Abdulrahman K.Tolefat, Türkiye pazarında olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye bizim için çok cazip bir pazar. Pazarda ilk olmak istiyoruz, ilk başlayan her zaman bir adım öndedir" dedi.

Merosa Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Katipoğlu ise, Türkiye'de ilk defa 500 milyon dolarlık bütçe ile Arap ve Türk yatırımcılar için oluşturulan fonun her iki ülke adına bir ilk olmasının yanı sıra, son dönemde artan Arap gayrimenkul yatırımcı sayılarını da artıracağını belirtti.

Katipoğlu, "Kısa zamanda fon kapsamında gerçekleştirilecek somut projeleri de sizinle paylaşmayı planlıyoruz. Şu an İstanbul Anandolu Yakasında, 1 milyar liralık bütçe ile yapılması planlanan projenin arsası alınmış durumda." dedi.

Öte yandan fuarda Körfez bölgesinden şirketler Türklerle ortak proje yapmak için görüşmeler yaptı. Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun da, Suudi şirketlerin, kendilerine Türkiye'de yeni proje yapmak için ortaklık teklif ettiğini söyledi.

 

 

muratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPG