BİLGİ BANKASI

 

 

 

mortgage-rates

2016 yılının ilk çeyreğinde İstanbul Avrupa Yakasında her gün ortalama 360 aile yeni biten binalardaki evlerine taşındı

CLK Boğaziçi Elektrik 2016 yılı için hazırladığı birinci çeyrek 'Gayrimenkulün Enerjisi Raporu'nu sundu. Rapora göre; İstanbul Avrupa Yakası'nda 2016 yılının ilk 3 ayında her gün ortalama 360 aile yeni biten evlerine yerleşti. Bu, her gün inşa edilmiş oturulmaya hazır 60 dairelik 15 katlı 6 binanın yeni sahipleriyle buluşması anlamına geliyor. Eski binalara bakıldığına da 2016 yılının ilk 3 ayında her ay yaklaşık olarak 25 bin kişi de ikinci el ya da kiralık olarak oturduğu evini değiştirdi.

Son zamanlarda giderek yükselişe geçen gayrimenkul sektöründe yerleşim hareketlerini elektrik abonelikleri üzerinden anlık olarak izlemeye aldıklarını ifade eden CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, araştırma sonucu verileri Gayrimenkulün Enerjisi Raporu adıyla yılın çeyrek dönemlerinde periyodik olarak açıklayacaklarını söyledi. Gelecekte mesken ve ticarethane ayrımını da sunacaklarını anlatan Gümüşlü, "Amacımız Türk ekonomisinin büyümesinde dinamo görevi gören gayrimenkul sektörüne ihtiyaç duyduğu doğru verileri sunmak. Ortaya çıkan rakamlar İstanbul'un nüfus bakımından büyüme hızıyla da örtüşüyor" diye konuştu.images

Hazırlanan rapora göre İstanbul’da inşaası tamamlanan evler ilk sahiplerini buldu. 2016'nın Ocak ayında 9 bin 758, Şubat ayında 11 bin 52 ve Mart ayında da 11 bin 832 kişi yeni evleri için elektrik başvurusu yaptı. 3 aylık dönem itibariyle 2015'te 25 bin 520 olan sıfır tesisata elektrik aboneliği, 2016'da 32 bin 642 olarak ölçüldü. Bu rakamlar geçen yılın raporuna göre %27 artış olduğunu gösteriyor. 2015 yılında her gün ortalama 283 kişi yeni evlerine taşınırken, bu oran 2016’nın ilk 3 ayında 360’a yükseldi.

Bölgelere göre en çok hareketlilik, Beylikdüzü, Ispartakule, Esenyurt ve Başakşehir gibi yeni imar planlamalarıyla yerleşime geçilen bölgeleri barındıran Avcılar bölgesinde oldu. Hemen ardından Sefaköy. Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Bakırköy bölgeleri geliyor. En az hareketlilik ise Beyazıt ve Sarıyer gibi artık inşaat faaliyetlerinin yalnızca kentsel dönüşümle gerçekleştiği bölgeler oldu.

Konutlardaki ikinci el satış ve kiralama hareketliliğin fotoğrafını çeken 'eski tesise abonelik' başlığında ise düşüş söz konusu oldu. Buna göre 2015'in Ocak ayında 31 bin 217, Şubat ayında 27 bin 296, Mart ayında ise 29 bin 528 olan eski tesise abonelik, 2016'da düşüş gösterdi. 2016'nın Ocak ayında 22 bin 608, Şubat ayında 24 bin 198, Mart ayında ise 30 bin 565 kişi var olan evlere taşındı. Bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre düşüş ise %13. İkinci el alım ve kiralık alanında da Avcılar öne çıktı. Avcılar'ı Beyoğlu ve çevresini içine alan Perpa, Sefaköy, Bayrampaşa ve Gaziosmanpaşa izledi.

450İbrahim Gümüşlü, bu hareketle birlikte İstanbul'un Avrupa yakasında yabancı elektrik abonesinin sayısının 18 bin 611'e ulaştığını söyledi. Bu rakamın konut satışlarındaki artışa paralel olarak daha önce olmadığı kadar artış gösterdiğine dikkat çeken Gümüşlü, "Buradan bakıldığına İstanbul'un Avrupa Yakası'nda her gün ortalama 35 yabancı yeni evi için elektrik başvurusu yapıyor. Toplam yabancı abone sayısı içerisinde %35'i Ortadoğu, %20'si Avrupa, %20'si Afrika, %15'i Doğu Asya ve %10'u da Amerika kıtalarındaki ülke vatandaşları oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un potansiyeli karşısında artan yabancı elektrik aboneleri CLK Boğaziçi Elektrik şirketi yetkililerini harekete geçirdi. Bu kapsamda şirket, Türkiye'de ilk defa kullanıma sunduğu online mobil kanalını zenginleştirme yoluna gitti. CLK Boğaziçi Elektrik Müşteri Operasyonları Direktörü Oktay Hanay, Suriyeli konut sahiplerinin sayısının artışa geçtiğini belirterek, "Bu kitlede sürekli oturuma bağlı olarak normal tüketim hareketi izliyoruz. Ancak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi İstanbul'dan satın aldıkları konutlarda 3-4 ay bulunan bu kitleye özel çözüm yarattık" diye konuştu. Hanay, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu kitle İstanbul'daki lüks konut projelerinde oturuyor. Yılın büyük bölümünü İstanbul'da geçirmediklerinden dolayı oluşan elektrik faturaları ödemediklerinde kesme yönünde karar alıyorduk. Ancak yabancı sayısı hızla artıp, bu tür elektrik kesmeler mağduriyet yaratmaya başlayınca bu evleri kullanan yabancı müşterilerimizi internet sitemize ve mobil uygulamamıza yönlendirdik. Bu sayede yurtdışından önemli derece fatura ödendiğini görüyoruz. Artan yabancı sayısıyla kadromuzu İngilizce ve Arapça bilen elemanlarla destekleyeceğiz".

İbrahim Gümüşlü, sürekli olarak düşen serbest tüketici limitlerinin enerjide yeni bir alan oluşturduğuna dikkat çekti. 120 lira ve üzerinde elektrik faturası gelenlerin CLK Boğaziçi Elektrik ile çok daha uygun fiyatlarla abonelik yenileyebileceklerini söyledi. Gümüşlü, "İnşaat şirketlerinin hayata geçirdikleri gayrimenkul projelerine uygun olarak kullanımlarına göre farklı elektrik paketleri tasarlıyoruz" ifadelerini kullandı

albaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pnghalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpginanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pnghalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpginanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGgubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPG