BİLGİ BANKASI

 

 

 

resim-1
   “Büyükşehir” kavramının içini layıkıyla dolduran İstanbul’da, ulaşımın ne denli önem arz ettiği şehrin sakinlerince bilinmektedir. Şu sıralar hayata geçirilme aşamasında olan büyük ulaşım projeleri mevcut ihtiyaçlara cevap vereceği gibi, güzergâhı üzerinde bulunacak olan bölgelerin değerini de yukarılara taşıyor. Bu gibi projelerin yaratacağı hareketliliği yorumlayan uzmanlar, ticari ve konut projelerinde yeni cazibe merkezleri haline gelmesi beklenen bazı noktalara dikkat çekiyor.
   Örneğin İncirli’ye, havaalanı metrosu ve metrobüs hattının tam ortasında bulunmasının yanında Büyük İstanbul Tüneli’nin de bağlantı noktası olacağından ötürü büyük önem atfediyor.
Emlak hareketliliği oldukça yüksek olan Kayaşehir’de ise ticari alanlar konuttan çok daha fazla ilgi görüyor. Bunun başlıca sebebi ticari alan sayısının yetersizliği şüphesiz. 17. Bölgede Arnavutköy bağlantı yolu yapılacak olmasına karşın, henüz bu noktada bir ticari alan inşasına başlanmış değil. Bu da Kayaşehir giriş dükkânlarının ve projelerin ön cephedeki ticari alanlarının daha çok parlamasına olanak sağlıyor.
Zekeriyaköy, Boyacıköy ve Uskumruköy, sahip olduğu şehirden uzak imajını üçüncü köprü sayesinde bir kenara bırakıyor. Özellikle Zekeriyaköy’ün Maslak ve Sarıyer’e 609443e7-24d7-4cca-a435-91ad75552be7yakın konumu ve bölgenin doğal güzellikleri, arsa satış fiyatlarını artıran diğer önemli unsurlar.
İstanbul’un A plus nitelikli toplu konut bölgesi olan Bahçeşehir’de Ispartakule mevkii, Bahçeşehir girişindeki ana yolun gişe çıkışındaki Ispartakule ile birleştirilmesinden dolayı büyük öneme sahip. Arada kalan geniş arazinin birçok proje inşasına imkân verir nitelikte olması ve 2017 yılında bölgeye gelmesi beklenen metro ile birlikte buradaki fiyatlar birkaç kat yukarı taşınacak.
Avrupa Yakası’nda değerlenmesi kuvvetle muhtemel olan bir diğer bölgeler ise Edirnekapı ve Topkapı. Hâlihazırda TEM Otoyolu ve E-5 kesişiminin ana güzergâhı olmalarının yanı sıra buralarda başlayan kentsel dönüşüm ve Büyük İstanbul Tüneli’nin ana hatlarından olmaları, bu köklü merkezlerin hem ticari, hem de konut bakımından değerlenmesine yol açıyor.
Büyük İstanbul Tüneli’nin Anadolu Yakası’nda değer katacağı bölgelerden olan Göztepe, Ünalan Mahallesi’nde metrekare birim fiyatları bir yılda %28 artarak 3,778 TL’ye çıkmış durumda. Ayrıca yine Büyük İstanbul Tüneli’nin ana noktalarından biri olan Küçüksu’da konut fiyatlarının metrekaresi 5,500 TL, son 6 aydaki artış oranı ise yüzde 7 civarında. Tünel sonrasında en az %25 oranında daha değerlenmesine kesin gözüyle bakılan bu bölge, yapılaşmaya uygun alanları ve kentsel dönüşüm ya da parsel birleştirme yoluyla alan kazanımının mümkün olduğu önemli noktalardan.
cekmekoy-manzara
Anadolu Yakası’ndaki en değerli toplu konut bölgelerinden biri olan Çekmeköy’ün özellikle Madenler bölgesinde ikinci el konut fiyatları son 6 ayda yaklaşık %26 oranında artış gösterse de, bölgenin yapılaşmaya uygun arsa barındırmaması sıkıntı yaratıyor.
Çekmeköy’e, Şile Yolu’na, Kartal’a, Sabiha Gökçen Havaalanı’na ve Yakacık’a bağlantılı olan Samandıra, imara elverişli noktalara sahip olması açısından hem ticari hem de konut anlamında yeni projelerin Anadolu Yakası’ndaki cazibe merkezi olarak göze çarpıyor. Bu bölgede 1+1 dairelerde 350.000 TL’ye ulaşan fiyatlar, satış rakamı anlamında rekora koşuyor.

inanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pnginanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpghalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.png