BİLGİ BANKASI

 

 

 

 TOKİ, tasarrufu az olan vatandaşın ev almasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikası sistemini başlatıyor. 2017’de Kayabaşı projesinde hayata geçmesi bekleniyor.

 Gayrimenkul Sertifikası Nedir?

 Gayrimenkul sertifikası vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak, inşaat firmalarını da finansman açısından bankalardan kurtaracak.

Metrekare halinde ev satışının önünü açan gayrimenkul sertifikası sistemi için Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu bir araya geldi. Çalışmalar tamamlanmak üzere. Alınan bilgiye göre sistem ilk kez TOKİ’nin Kayabaşı projesinde hayata geçirilecek. Vakıf Yatırım’ın hazırlıklarını tamamladığı, ilk ihracı gerçekleştiren kurumlardan biri olabileceği tahmin ediliyor.

 Sistem Nasıl İşleyecek?

Örneğin 500 daireli 500 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek projeyi yapan müteahhit projenin belli bir kısmına birer metrekarelik sertifikalar oluşturacak. Dairelerin niteliklerine göre kaç sertifikayla satılacağı belirlenecek. Projenin sertifikalandırılan kısmı halka arz edilecek. İsteyen vatandaş birikimine göre borsadan bu sertifikalardan edinecek ve proje bittiğinde elindeki sertifika ederi kadar alanı bloke ettirecek. İsterse elindeki gayrimenkul sertifikasını borsada değerlendirecek. Gayrimenkul sertifikası sistemiyle vatandaş büyük projelerden de hak sahibi olabilecek.

Kurumsal yatırımcıların gayrimenkul sertifikası sistemine yoğun ilgi gösterdiği ancak bireysel yatırımcıların öne geçmesi için kurumsal firmalara belli sınırlamalar getirileceği belirtiliyor. Kurumsal firmalar için konut yerine ticari (ofis) sertifikalandırmaları üzerinde duruluyor.

 Yatırımcının Parası Garanti Altına Alınacak

 Gayrimenkul sertifikası sisteminde ana para garantisi ve yıllık getiri garantisi verilecek. Sertifikası alınan projenin tamamlanamaması durumunda bile yatırımcıya parası geri ödenecek. Yatırımcının parası bloke altına alınacak ve müteahhite projenin ilerleyişine göre peyderpey ödenecek. Projenin bitirilememesi sorunu ortadan kaldırılacak.

 

-Gayrimenkule borsa üzerinden yatırım yapılabilecek.

-Küçük birikimler sisteme girecek.

-İnşaat sektörüne bankalar dışında yeni finansman kaynağı sağlanmış olacak.37012

-İnşaat sektörünün satış sorunu ortadan kalkacak.

-Faizsiz bir sistem olduğu için yeni yatırımcılar kazanılacak.

-Yatırımcı küçük birikimlerle bile büyük projelere dahil olabilecek.

Vergilendirme Maliye Bakanlığı İle Görüşülüyor

 

Gayrimenkul sertifkalarının nasıl vergilendireceği konusunda da Maliye Bakanlığı ile görüşmeler sürüyor.. Edinilen bilgiye göre alım-satım da vergi olmayacak. Gayrimenkul sertifikası sisteminde KDV istisnası da isteniyor. Sertifika sistemi yürürlüğe girdiğinde yatırımcılar %1 KDV’yi ödemek durumunda kalacak.

 

askon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGaskon-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-sigorta-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgege-yapi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvaryap-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalk-leasing-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGanadolubank.pngtergan-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgvakifbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpggubretas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGkiptas-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGartas-grubu-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGziraat-katilim-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturk-telekom-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgoz-ar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgmuratbey-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgturkiye-is-bankasi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGnar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.jpgalbaraka-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGinanlar-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGhalkbank-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGdky-insaat-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPGtdi-logo-yetkin-gayrimenkul-degerleme-as.JPG